Na miejsce trzeciej części naszego cyklu o polskich miejscach na kamperowanie wybraliśmy Kruszwicę, legendarną stolicę Polski. O Kruszwicy i jej władcach, protoplastach dynastii Piastów, wspominają już pierwsi średniowieczni kronikarze: Gall Anonim, Jan Długosz, Wincenty Kadłubek. W okolicach Mysiej Wieży, pozostałości po zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, legenda o księciu Popielu, którego myszy zjadły jest jakby wciąż żywa. Niezależnie od tego czy ta opowieść jest prawdziwa czy nie, to miejsce, tak malowniczo położone nad jeziorem Gopło, należy do jednych z najbardziej magicznych w Polsce. Zaiste zwiedzając lochy pozostałości zamku na wzgórzu zamkowym i wspinając się na szczyt wieży wysokiej na 32 m można rozmarzyć się w tutejszej mitologii i rozkoszować się wspaniałym widokiem historycznego jeziora.
Geograficznie Kruszwica położona jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Krainie stanowiącej część wielkiego, roztaczającego się pomiędzy największymi polskimi rzekami – Wisłą i Odrą oraz Wartą i Notecią, Pojezierza Wielkopolskiego. Między tymi rzekami znajdziemy wiele niezwykłych jezior, a Gopło to największe z nich. Jest to także największe poza Mazurami jezioro słodkowodne w Polsce (ok. 22 km2) i jedno z najdłuższych w ogóle (25 km). Wszystko więc, a przynajmniej wiele, dzieje się tutaj wokół jakiegoś zbiornika wodnego. Szczególnie więc miejsce to winno zainteresować, oprócz oczywiście zapalonych pasjonatów historii, miłośników sportów wodnych, wędkarstwa, ornitologii i turystyki plażowej.
..i w rzeczy samej tak jest. W okolicach Kruszwicy znajdziemy wiele mniej lub bardziej zatłoczonych plaż. Są te miejskie, i te bardziej ustronne. Jak na tak duże jezioro Gopło jest dość płytkie i wąskie. Wytrawnym pływakom łatwo przepłynąć z jednego brzegu na drugi, co stanowi nie lada atrakcję. Pamiętać jednak należy o przepływających co jakiś czas łodziach wioślarskich, żaglowych i motorowych, a także słynnym w okolicy statku wycieczkowym Rusałka.
Kamperowanie nad Gopłem to prawdziwy hit. Możemy oczywiście szukać miejsca na dziko gdzieś w szuwarach, ale pomysł to raczej chybiony biorąc pod uwagę jaką infrastrukturą i klimatem dysponuje miejscowe pole kempingowe w Porcie LOK „POPIEL” (kod plus: M89G+CH Kruszwica). Znajduje się ono dokładnie po tej stronie jeziora, z której roztacza się wspaniały widok na Mysią Wieżę. Mało tego, kamperując tutaj możemy poczuć ducha żeglarstwa, bowiem kemping znajduje się na terenie mariny żeglarskiej. Mamy tu do dyspozycji wszystko co kamperowiczom do szczęścia potrzeba i to za jedyne 40 złotych za kampera. Możemy się podpiąć do prądu (w cenie postoju), uzupełnić wodę, opróżnić toaletę i wziąć gorący, długi prysznic (1 zł/min). Mamy także dla siebie kawałek przystrzyżonego trawnika, na którym możemy wygodnie rozłożyć nasze leżaki delektując się widokiem jeziora. Warto wspomnieć, że kampery w KamperStacji mają na wyposażeniu pełen pakiet węży i kabli a także komfortowych mebli turystycznych, więc w tych okolicznościach przyrody nie musimy martwić się o cokolwiek, tylko odpoczywać. Natomiast jeśli ktokolwiek zapragnąłby wieczornych atrakcji, to pole LOK Kruszwica dysponuje kilkoma miejscami na ognisko. Rankiem zaś zapraszamy do wypożyczenia kajaków, powędkowania lub wzięcia kąpieli w przyjemnych wodach Gopła. Dla wszystkich zainteresowanych spędzeniem tu miłych chwil, podajemy bezpośredni numer do kierownictwa kempingu, za jego zgodą, celem rezerwacji miejsca: Katarzyna Kornaszewska tel. 601-423-230.
Jako dodatkowe miejsce na nadgoplańskie kamperowanie możemy wybrać Marina Camping Mielnica po południowej, wielkopolskiej stronie jeziora w miejscowości Mielnica Duża, położonego także przy malutkiej marinie.
Kruszwica to miejsce wielu atrakcji historycznych. Na pewno warto zakotwiczyć tu na dłużej niż 1 czy 2 dni i poza czynnościami czysto fizycznymi, rozpłynąć się trochę w rozważaniach na temat starej historii. Kruszwica to bowiem nie tylko legenda o złym Popielu i dobrym Piaście. Możemy pobawić się nieco w archeologów podczas ciekawych festynów. Co ciekawe pierwsze ślady osadnictwa datuje się na epokę neolitu (3900-1800 r. p.n.e.). To również starożytność – pierwszy gród na Półwyspie Rzępowskim pochodzi z ok. 500 r. p.n.e.. Kruszwica była też ważnym etapem „bursztynowego szlaku” łączącego Bałtyk z południem Europy i Azją mniejszą, dzięki któremu na tych terenach rozwinęło się osadnictwo i komunikacja rzeczna (Gopło leży w linii rzeki Noteć, pomiędzy Wartą, a Wisłą). To także opowieści o słynnym plemieniu Goplan, przyłączonych do państwa Polan, tworząc zaczyn naszej dzisiejszej ojczyzny. Ponadto to rezydencja królewska pierwszych Piastów i siedziba biskupów kujawskich. To wielki zamek Kazimierza Wielkiego spalony później przez Szwedów w czasie „potopu”. To muza romantyzmu opisana m.in. w Balladynie Juliusza Słowackiego. To wreszcie zabór pruski z osadnictwem niemieckim i zakończone sukcesem powstanie wielkopolskie.
Dziś Kruszwica to duży ośrodek przemysłu spożywczego (słynny Olej Kujawski i cukier z Polskiego Cukru). To w końcu słynny w Europie akwen wioślarski, na którym odbywają się zawody wioślarskie rangi mistrzostw kontynentu i prężny klub wioślarski wychowujący polskich olimpijczyków. Z pewnością godne polecenia jest trafić tutaj w trakcie takich zawodów i podpatrzeć wysiłki chłopców i dziewczyn w tej trudnej dziedzinie sportu.
Zachęcamy także do zabrania ze sobą rowerów. Okolice Kruszwicy, to teren wyposażony w nowe ścieżki rowerowe. Sporą gratką dla miłośników kolarstwa może być trasa dookoła jeziora Gopło o długości 65 km. Dla bardziej turystycznie jeżdżących cyklistów polecamy trasę o 20 km krótszą, ale z dodatkową atrakcją w postaci jedynego promu na Gople łączącego wsie Ostrówek i Złotowo. Tej samej długości trasę możemy zaliczyć zwiedzając przy okazji Strzelno z perełką architektury romańskiej w Polsce – XII-wiecznym kościołem św. Trójcy i NMP z Rotundą św. Prokopa. Wspominając o architekturze romańskiej nie sposób zapomnieć także o kruszwickiej Kolegiacie św. Piotra i Pawła z XII w. w północnej części miasta. Małą (5-6 km) wycieczkę rowerową można bowiem popełnić także przejeżdżając obok tej prastarej świątyni mostem nad rzeką Noteć do Kobylnik, w których obok XIX-wiecznego pałacu rozciąga się wspaniały park, przy którym mamy także możliwość umówić się na jazdę konną w pobliskiej stadninie. Jeśli byłoby nam mało, niedaleko od Kruszwicy (ok. 17 km) możemy wybrać się do inowrocławskich Solanek, zażywając zdrowego, solankowego powietrza.
Kruszwica to również świetne miejsce wypadowe do zwiedzania innych atrakcji w okolicy. Przez miasto przechodzi Szlak Piastowski. Stąd już bardzo blisko do takich atrakcji jak Gniezno, Biskupin, Licheń, Bydgoszcz czy Toruń. Oj, nie będziecie się tu nudzić. Oczywiście zawsze można przyjechać tu tylko odpocząć. Ale my stawiamy na zbilansowanie odpoczynku z aktywnością. Do tego celu Kruszwica jest miejscem wyśmienitym! KamperStacja gorąco poleca! ☺
Ten post to część cyklu Polskie miejsca na kamperowanie w którym przybliżamy Wam warte odwiedzenia zakątki Polski. Nasz kraj ma bardzo wiele do zaoferowania i zasługuje na uwagę osób kochających podróże kamperem i łaknących odkrywania otaczającego ich świata.
Planujcie bezpieczne, świadome wyjazdy w kameralne polskie miejsca i rezerwujcie kampery z Kamperstacji. Na wynajem czekają na Was nowe, w pełni wyposażone kampery Kujawiak, Krakus oraz Warszawiak. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!
KamperStacja
ul. Poznańska 164
05-850 Ożarów Mazowiecki
Warszawa