Kamperowanie jest świetną formą podróżowania w ciepłe i długie dni. Ale czy rozważaliście kiedyś kamperowanie zimą? Okazuje się, że jest to równie przyjemne a o wiele bardziej ekstrawaganckie, niż letnia podróż kamperem. My sprawdziliśmy to na własnej skórze i możemy z pełnym przekonaniem zarekomendować tę formę podróżowania zarówno w tereny nadmorskie, jak i górskie. Oczywiście uprzednio dokonując odpowiednich przygotowań, o których poniżej. Jako że jesteśmy raczej orędownikami wolności podróżowania, zwykle zachęcamy naszych przyjaciół do wyboru miejsc na postój poza zlokalizowanymi kampingami. W takim też duchu przygotowane zostało poniższe opracowanie.
Nieco inaczej rzecz się ma w terenach górskich, gdzie warunki pogodowe są bardziej urozmaicone. Wybierając się w te miejsca warto dodatkowo uzbroić kamper w pakiet łańcuchów na koła i porządną łopatę na wypadek większych opadów śniegu (wszystko to na naszym pokładzie) oraz oczywiście sprawdzać na bieżąco warunki pogodowe celem uniknięcia przejazdu przez miejsca szczególnie dotknięte nadmiarowymi opadami. Podczas jazdy pamiętać również należy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, szczególnie w czasie silnych i porywistych wiatrów.
Większość kamperów wyposażonych jest w ogrzewanie gazowe. Ważnym punktem przygotowań do podróży jest więc zadbanie o zapas butli gazowych na pokładzie. Nasze kampery posiadają dwa miejsca na butle gazowe i naszych klientów wyposażamy właśnie w taką ilość. Na tygodniowy wyjazd np. na narty to w zupełności wystarczy. Taka ilość pozwala bowiem na utrzymywanie temperatury we wnętrzu kampera w okolicach 21-24st.C w czasie naszego pobytu na pokładzie oraz w okolicach 15-18st.C gdy opuszczamy nasz dom na kółkach. Regulacja temperatury zależy od nas i następuje w prosty sposób w odpowiednim panelu centralnego urządzenia grzewczego marki Truma Combi. W warunkach większego mrozu na zewnątrz (poniżej -5st.C) zalecane są jednak butle wypełnione nie standardowo w propan-butan, lecz w sam propan. Jest to związane z tym, iż butan nie spala się w temperaturach ujemnych, więc spora część naszego zapasu może nie zostać wykorzystana i butla szybciej się wyczerpie. KamperStacja na zimę instaluje w kamperach butle propanowe a dodatkowym elementem dojącym komfort jest automatyczny przełącznik źródła gazu pozwalający na załączenie nowej, drugiej butli bez ingerencji użytkownika. Niestety nie wszystkie punkty zajmujące się sprzedażą i napełnianiem butli gazowych mają sam propan w swojej ofercie. W związku z tym w przypadku dłuższego pobytu pod stokiem sugerujemy sprawdzenie ewentualnych punktów sprzedaży w okolicy miejsca naszego pobytu. Koszt takiej butli jest zbliżony do standardowej i wynosi 55-60 zł.
Jeśli jednak będziemy potrzebować większego ciepła lub planujemy zostać w terenie na dłużej, możemy dogrzać auto podłączając się do prądu stałego celem podłączenia klimatyzacji, która ma też funkcje dogrzewające.
Ładowanie różnego typu urządzeń pokładowych w czasie jazdy następuje z akumulatora samochodowego. Jednakże kampery wyposażone są w dodatkowy akumulator kabinowy o mocy 95 Ah oraz baterię fotowoltaiczną. Urządzenia te działają automatycznie podczas postoju kampera i odpowiadają za działanie wszelkich lampek, gniazdek, telewizora oraz pomp wodnych i startera kuchenki gazowej. Za działanie lodówki na postoju odpowiada prąd stały lub gaz. Akumulator na bieżąco się wyczerpuje a pod wpływem promieni UV niezauważalnie się naładowuje. Przy normalnym poziomie poboru prądu w kamperze właściwie nie potrzebujemy podłączenia do prądu stałego. Poziom naładowania możemy sprawdzić w każdym czasie na specjalnym wyświetlaczu.
Przed wyruszeniem w podróż warto zapełnić zbiornik wodny. Wodę używamy do zmywania naczyń, spłukiwania toalety oraz do prysznica. Ciepłą wodę uzyskujemy tym samym urządzeniem grzewczym Truma Combi. Zawiera ono bowiem bojler o pojemności 20 l, który zaciąga wodę do podgrzania a potem przetrzymuje ją w temperaturze odpowiedniej np. do wzięcia kąpieli. Wystarczy więc na początku postoju załączyć odpowiedni program na wyświetlaczu pieca, by potem cieszyć się ciepłą wodą przez cały okres pobytu. W związku z tym, iż zbiornik tzw. czystej wody ma pojemność 120 l pewną niedogodnością jest jego wyczerpanie. Będąc na kampingu możemy go napełnić w każdym czasie. Jednakże spędzając czas „na dziko” musimy uprzednio zorientować się gdzie napełnimy zbiornik, kiedy ulegnie wyczerpaniu. Podpowiadamy, iż w takiej sytuacji warto zachować się jak prawdziwy podróżnik i odważnie rozpytać o taką możliwość okolicznych właścicieli różnych posesji (sklepów, stacji benzynowych, hoteli, gospodarstw). Odpowiedni wąż wodny zabezpieczony na bębnie znajdziemy w garażu kampera. Ważnym elementem zimowego kamperowania jest sprawdzenie czy zbiorniki wodne są ogrzewane. KamperStacja oferuje kampery wyposażone zarówno w ogrzewany zbiornik wody czystej jak i ogrzewany zbiornik wody tzw. szarej, czyli ściekowej. Dzięki temu oba zbiorniki wraz z instalacjami są chronione przed ewentualnymi konsekwencjami działania mrozu. Jednakże w przypadku dużego mrozu (trwale poniżej -5st.C) sugerujemy ustawienie zaworu zbiornika wody szarej na poziom otwarcia a podczas zlewania wody (branie prysznica, zmywanie naczyń) podstawienie miski celem wylania wody do najbliższej studzienki kanalizacyjnej. Taka czynność pozwoli nam uniknąć zablokowania zaworu wody szarej przez mróz. Dla osób niezorientowanych dodajemy, iż toaleta ma odrębną instalację i jej opróżnianie jest niezależne i całkowicie zabezpieczone przed mrozem.
Bardzo ważnym elementem komfortu podczas pobytu w kamperze jest zabezpieczenie odpowiedniej wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu. Taką funkcję doskonale zabezpiecza system Air Plus firmy Dethleffs, zainstalowany w kamperach z KamperStacji, który dzięki specjalnym dmuchawom strumieni ciepłego powietrza reguluje odpowiednią jego cyrkulację zarówno w części mieszkalnej jak i bagażowej. Ma to duże znaczenie dla utrzymania komfortu cieplnego ekwipunku każdego narciarza i snowboardzisty.
Mamy nadzieję, że opisane powyżej warunki kamperowania zimowego rozwiały Wasze wątpliwości przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w podróż kamperem także w okresie zimowym. Zachęcamy więc teraz do zajrzenia w mapę i wybranie miejsca na ekscytujący urlop. Miłośnikom spacerów rekomendujemy wyprawę po naszym Wybrzeżu, które w czasie zimowym bywa niesamowicie piękne i jako takie jest jeszcze nie odkryte. Zaś miłośników sportów zimowych zachęcamy do kamperowania pod stokami narciarskimi, co stanowi najlepszą alternatywę dla coraz droższych hoteli i pensjonatów górskich.
KamperStacja
ul. Poznańska 164
05-850 Ożarów Mazowiecki
Warszawa